بهترین و بدترین اونیفورم های المپیک پکن
هر سال بسیاری از اونیفورم های ملی کشورها در یکی از این سه دسته قرار می گیرد:1- لباس های ملی جشن و فستیوال؛ 2- کت شلوارها و کت دامن های شبیه مهمانداران هواپیما؛ 3-لباس های ورزشی

افتتاحیه مراسم المپیک امسال حداقل حدود دو میلیارد  نفر تماشاچی را به صورت زنده به خود جلب کرد، که این رویداد را به پرمخاطب ترین برنامه در طول تاریخ تلویزیون تبدیل کرد. اگرچه نمایندگان کشورها تنها چند لحظه در مقابل صفحه تلویزیون ظاهر می شوند، اما این لحظات تاثیر بسیار زیادی دارد. تماشاگران نشانه های سبک و مد را از مدل هایی که در این مراسم می بینند، الهام می گیرند.پس باید این لحظات را برای ایجاد فشنی به یاد ماندنی غنیمت شمرد.
 
از نظر فشن و لباس های ورزشکاران، المپیک امسال هیجان کمتری نسبت به دوره های قبل داشت.
نمایندگان دانمارک پیراهن های نخی سفید یا قرمزی به تن داشتند و خانم ها دامن های قرمز رنگ و آقایان شلوارک های کتانی راه راه بلندی پوشیده بودند. ورزشکاران زن و مرد ایرلندی لباس یکدست شنی رنگی پوشیده بودند.
 
جالب است که کشورهایی که تعدادی از بزرگترین نام های فشن دنیا در آنها پدید آمده است، کار چندان خاصی در مورد اونیفورم های خود انجام نداده بودند. جمهوری دومینیکن، زادگاه اسکار دلارنتا، طراح محبوب فرش های قرمز، ورزشکاران خود را در لباس های ورزشی بادکرده و گشادی به میدان فرستاد.
 
ژاپن، سرزمین تعدادی از بزرگترین نام های فشن مانند ری کاواکوبو، اونیفورم هایی شبیه مهمانداران هواپیما را نشان داد؛ کتهای کوتاه ورزشی به رنگ آبی تیره با دامن شلواری های سفید رنگ برای زنان و شلوارهای سفید رنگ مردان ترکیب شده بود. خانم ها یک روسری قرمز رنگ گره خورده به شکل منگوله به دور گردن خود بسته بودند که حس مهماندار بودن آنها را کامل می کرد. ورزشکاران ژاپنی پرچمهای چین را در دست داشتند.

زنان مجارستانی کت دامن های سفید رنگ که نقش های برجسته ای از گل هایی به رنگ قرمز روشن داشت و کلاه هایی همرنگ آنها پوشیده بودند. خوشبختانه این گلهای قرمز بر روی لباس ورزشکارن مرد دیده نمی شد و آنها کت کرم رنگ، شلوار مشکی و کراوات قرمز رنگ به تن داشتند.
 
 
فرانسه ورزشکاران زن خود را با حمایل های قرمز رنگ پهن به سبک کمربند که بر روی کت دور کمر بسته شده بود به میدان فرستاد. مردان فرانسوی کلاه های پانامایی به سر داشتند. زنان کتهای راه دار آبی و سفید وشلوارهای تیره ای پوشیده بودند.

لباس های دو کشور در این مراسم، برای خلق اونیفورم هایی که روحیه اتحاد المپیک را مجسم می کرد، امتیاز بالایی گرفتند. سوئدی ها رنگ ملی خود یعنی آبی را با پیراهن های سنتی چینی ترکیب کرده بودند. زنان سوئدی تاپ هایی به رنگ آبی و زرد پوشیده بودند که به سبک پیراهن های سنتی چینی برش خورده بود. ورزشکاران نیوزلندی نیز تعبیر مدرنی از تاریخ و سمبولیسم چینی و خود انجام داده بودند. آنها پیراهن های مشکی که با یک سرخس 8 برگ نقره ای تزئین شده بود(هر دو فرهنگ چینی و قبایل مائو ننیوزلندی برای عدد 8 احترام و تقدس قائلند) و صندل های مخمل جیر مشکی پوشیده بودند.
 
 
ورزشکاران نامبیا اگرچه ریزه اندام هستند، اما لباس های جالبی پوشیده بودند، پیراهن مردان یک طرح آفریقایی مشکی- سفید برجسته داشت و زنان پیراهن های ماکسی دکلته پوشیده بودند.

تیم آمریکایی کتهای آبی تیره رنگ با پیراهن و شلوار سفید رنگ موجدار پوشیده بودند که رالف لورن همه آن را طراحی کرده بود. یک کراوات آبی رنگ با راه های قرمز و سفید و کلاه های پسرانه سفید رنگ.هم زینت بحش لباس آنها بود.
ایتالیایی ها حدود 520 هزار دلار برای کت های ابریشمی نقره ای رنگ و پیراهن های دگمه دار خود پرداخته بودند.
چینی ها هم در مورد لباس های زرد و قرمز ورزشکاران نماینده خود مورد انتقاد قرار گرفتند.
 
 
ورزشکاران ایرانی هم در حالی که مردان کتهای سبز رنگ و شلوار و پیراهن های سفید رنگ و زنان مانتوهای سبز و مقنعه و شلوار سفید پوشیده بودند، در میدان رژه رفتند. پرچمدار کاروان ورزشی ایران، هما حسینی بود.
|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 87/05/28  |
 چگونه عیب های بدن خود را با لباس مناسب بپوشانید

چگونه عیب های بدن خود را با لباس مناسب بپوشانید

شما با پوشیدن کفش های پاشنه بلند می توانید تنها چندین سانتی متر به قد خود بیفزایید. درست است که آنها بسیار عالی هستند و شما را بلندتر نشان می دهند، اما قطعا پای شما را اذیت می کنند و به آن آسیب می رسانند. پس اگر می خواهید که بلندتر به نظر برسید، به این نکات توجه کنید:
 
شلوار:
یافتن شلوارهایی که شما را بلندتر نشان می دهد، خیلی ساده است.

خانم ها ، چه لباسهايي شما را بلندتر نشان مي دهد

 شلوارهای پاچه گشاد و بلند باعث می شود تا بلندتر به نظر برسید. راه راه های باریک روی پارچه، چین یا خط اتوی جلوی شلوار نیز تاثیر بسیار خوبی دارد.

 
دامن :
دامن های کوتاه باعث می شود که هر زنی بلندتر به نظر برسد.
 
حتما لازم نیست که دامن های بسیار کوتاه و مینی بپوشید، یک دامن با قدی درست روي زانو بسیار عالی است. اگر شما کوتاه قد هستید، پوشیدن دامن های بلندتر باعث می شود که کوتاهتر به نظر برسید، مثل اینکه درون یک چاله ایستاده اید!

پیراهن:

پیراهن هایی که کمر آنها بالاتر است (Empire-waist) و بالاتنه خیلی کوتاهی دارند، باعث می شود که پایین تنه شما بلندتر به نظر برسد. این مدل پیراهن نیز اگر تا بالای زانو باشد، تاثیرخیلی بهتری دارد

پلوور و پوشش بالا تنه:

یقه های هفت با راه یا نوار عمودی، نیم تنه بالایی شما را بلندتر نشان می دهد. پلوورهای بلند و تنگ نیز موجب می شود تا بلندتر به نظر بیایید.
ژاکت، کت و مانتو:
ژاکت ها ،کت ها و مانتوهاي بلندتر، موجب می شود که کوتاهتر دیده شوید. یک مدل کوتاه و مناسب را انتخاب کنید. مانتو تا زانو با شلواري كمي آزاد شما را در حد خوبي بلند قد تر نشان مي دهد
|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 87/02/07  |
 فراخوان سومين جشنواره زنان سرزمين من

لباس يك ضرورت است براي زندگي يك ابزار است كه به كمك آن تاريخ و اجتماع و فرهنگ يك جامعه و يك ملت را مي‌توان از آن و با آن شناخت ... ، اينك در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي‌ برآنيم تا با همياري تمامي طراحان خلاق ايران اسلامي و ساير كشورها جشنواره بين‌المللي پوشش‌هاي ملي- اسلامي را با تركيبي از خلاقيت – تكنولوژي، مهارت و زيبايي با نگاهي تازه به باورها و اصالتهاي فرهنگي كشورهاي مسلمان از تاريخ 1 تير ماه تا 10 تيرماه در تهران برگزار نمائيم.

 

شرايط عمومي جهت شركت:

 

- كليه طرحهاي ارسالي قابل استفاده در مجامع عمومي و محيط خارج از منزل باشند.

 

- لباسها با تكيه بر فرهنگ اسلامي و آداب ملي و بومي كشور و حدود شرعي طراحي شوند.

 

- علاوه بر كاربردي بودن نو و بديع بودن طرحها بايد مورد توجه قرار گيرد.

 

- ابتكار، خلاقيت، تكنيك، مهارت و زيبايي در رنگاميزي مناسب و متنوع در لباسها لحاظ شود.

 

- دبيرخانه جشنواره از تمامي طراحان خلاق جهت ارائه طرحهاي جديد سربند، مقنعه و چادر استقبال مي‌نمايد.

- كليه طراحان حرفه اي و آماتور مي توانند در اين جشنواره شركت نمايند و هيچگونه محدوديت سني يا حرفه اي وجود ندارد.
 
 

بخش مسابقه:

  • طراحي و دوخت بهترين لباس اجتماع براي زن مسلمان ايراني
  • طراحي و دوخت لباس مدارس
  • طراحي و دوخت لباس ورزشي بانوان جهت شركت در مجامع عمومي و ورزشي
  • طراحي و دوخت لباس هاي دخترانه ( براي سنين 10 الي 18 سال)
  • طراحي دوخت لباس براي سايز بالا

 

گاه شمار جشنواره:

مهلت آثار دوخته شده تا پايان وقت اداري 30/2/87 است.

زمان اعلام نتايج پس از داوري آثار در زمان ولادت با سعات حضرت زهرا است.

 

 

آدرس: تهران خيابان شهيد مطهري–خيابان تركمنستان– پ144 – دبيرخانه زنان سرزمين من

 

ايميل : info@naslenoo.ir و zananesarzamineman@yahoo.com

 

سايت : www.naslenoo.ir

 

تلفن : 88455689 - 88458738

 

به برندگان هر بخش از مسابقه تنديس جشنواره و جوايز ارزنده اي اهدا خواهد شد

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 87/02/05  |
 انتخاب کت و دامن برای زنان درشت اندام

این روزها پوشاک زنانی که درشت اندام و بزرگ هستند، فراوانتر و شیکتر از گذشته شده است. قبلا هنگامی که لباس های این گونه زنان مطرح می شد، اصولا لباس های ساده خانه در نظر گرفته می شد. اما امروزه شما می توانید لباس های شیک و مدروز را تقریبا برای هر سایزی بیابید. یک کت ودامن متناسب، انتخاب عالی برای اینچنین زنانی است، زیرا ترکیب و ساختار بیشتری نسبت به سایر مدل های لباس دارد. اگر شما کت دامن مناسبی برای سایز اندام خود انتخاب کنید، بیدرنگ باعث می شود که آراسته تر و بهتر به نظر برسید.

1- مشخص کنید که برای چه مراسم و موقعیتی می خواهید لباس بپوشید. کت و دامن های کاری معمولا رنگ و طرح های ساده تر و معتدل تری دارد. کت و دامن های معمولی و میهمانی های دوستانه، می تواند از پارچه و رنگهای شادتری انتخاب بشود.

2- تعیین کنید که فرم اندام شما چگونه است. اینکه چاقی و اضافه وزن شما در چه قسمتی از اندام شما قرار دارد، در شکل و برش کت ودامنی که باید بخرید، نقش مهمی دارد. هر اندامی نیاز به لباسی دارد که کاملا با آن متناسب باشد.
 
3- کتی انتخاب کنید که متناسب اندام شما باشد. انتخاب کتی که کاملا اندازه و مناسب اندام است، برای زنانی که اضافه وزن دارند بسیار مهم است؛ زیرا ساختار و فرم کت می تواند بخش های برجسته و بزرگ بدن را بپوشاند و کوچکتر نشان بدهد. کتی انتخاب کنید که شانه های پهنی داشته باشد و به سمت کمر باریک شود.
 
4- دامن هایی را انتخاب کنید که ران های شما را کوچکتر و مناسب نشان بدهد. اگر رانهای بزرگ و پهنی درید، دامن خطی ای شکل برای شما مناسب است.
 
5- از خیاطی استفاده کنید تا لباس را با تناسبات اندام شما هماهنگ کند. اگر کت دامنی انتخاب کرده اید که کاملا اندازه و متناسب شما نیست، یک خیاط خوب می تواند آن را به نمونه ای مناسب تبدیل کند.
 
6- کت ودامن هایی را انتخاب کنید که بتواند در قسمت کمر کمربند داشته باشد، تا اندام شما را بهتر و ظریفتر نشان بدهد. کتهای کمردار مدلی جدید و جالب هستند.
 
7- اگر پاهای زیبایی دارید، دامن های تا روی زانو بپوشید
 
8- از پوشیدن کت دامن های باد کرده و حجیم خودداری کنید. زنی که اضافه وزن دارد، با پوشیدن چنین لباس هایی اغلب بزرگ تر و چاقتر به نظر می رسد. در عوض لباس هایی بپوشید که قسمتهای مثبت شما را برجسته و مشخص می کند.
 
9- از پوشیدن کت و شلوارهایی که جیب های بغل از رو دارد، خودداری کنید
|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 87/01/27  |
 رنگ سال 2008 چيست؟

چه رنگي براي بهار سال 87 مد است

رنگهای مد بهار 2008 اعلام شد

پنتون چیست و چه کار می کند؟

شرکت پنتون(Pantone) که مرکز اصلی آن در نیوجرسی واقع شده است، منبع و ماخذ معتبر مشهور جهانی در زمینه رنگ است. بیش از 40 سال است که پنتون با محصولات، خدمات و تکنولوژی پیشرو خود الهام بخش متخصصین طراحی در شناسایی رنگها و ایجاد خلاقیت است.

در سال 1963 لورنس هربرت(Lawrence Herbert) موسس شرکت پنتون ، یک سیستم ابتکاری برای تشخیص، تطبیق و ارتباط رنگها ایجاد کرد تا مشکلات مربوط به ایجاد رنگ دقیق و مناسب برای گروه هنرهای زیبا را حل کند. نظر او درباره اینکه هر شخصی طیف رنگی را به شکلی متفاوت می بیند و تفسیر می کند، باعث ایجاد سیستم تطبیق پنتون(PANTONE MATCHING SYSTEM)، کتابی از رنگهای استاندار شد.

پنتون سیستم تطبیق رنگ خود را به سایر صنایع حساس به رنگ مانند تکنولوژی دیجیتال، فشن، مصنوعات، معماری و نقاشی بسط و گسترش داده است. امروزه پنتون در سرتاسر دنیا به عنوان زبان استاندارد تعیین رنگ شناخته شده است.

سیستم تطبیق پنتون یک مرجع بین المللی نهایی و قطعی برای انتخاب، تعیین، تطبیق، تنظیم و کنترل رنگها است.

پنتون و فشن

سیستم رنگ خانگی و فشن پنتون، یک ابزار اساسی و حیاتی برای طراحان لباس، لوازم منزل و طراحی داخلی، در زمینه انتخاب و تشخیص رنگ به کار گرفته برای ایجاد بافتها و فشن است. این سیستم شامل 1925 رنگ است.

برنامه ریز رنگ پنتون، یک گرایش و برنامه شش ماه است که دستورالعمل و جهت رنگ فصل را برای کاربردهای گوناگون از قبیل لباس مردانه، لباس زنانه، لباس ورزشی، لوازم آرایشی و طراحی صنعتی ارائه می کند.

گزارش رنگهای مد بهار 2008 پنتون

شرکت پنتون Panton، مرجع معتبر جهانی در زمینه رنگ و تهیه کننده استانداردهای رنگ حرفه ای برای صنایع طراحی، رنگهای مد پنتون بهار 2008 را اعلام کرد.

در این گزارش 10 رنگ اصلی و برتر برای فشن بهار 2008 زنان اعلام شده است. دسترسی به گزارش رنگ فشن پنپنتون همزمان با آغاز هفته فشن نیویورک امکان پذیراست.

طبق این گزارش پالت رنگی بهار 2008 شامل رنگهای خنثی کلاسیک و متنوعی است که در آن نقطه ها و تکه هایی از رنگهای روشن تند به کار می رود و به مصرف کنندگان این قدرت و اختیار را می دهد که راه های جدید و خلاقی را برای ترکیب رنگها به کار بگیرند.

انواعی از رنگهای محبوب رایج از قبیل قرمز شاد، آبی آسمانی و سبز به رنگ طبیعت نیز نقش کلیدی در این فصل ایفا می کنند.

رنگمایه های بهار 2008، به خوبی شادی و سرزندگی و طراوت این فصل را منعکس می کند. تعدیل کردن رنگهای خنثی با ترکیب آنها با بخش هایی از رنگهای روشنتر برای ایجاد یک ظاهر مشخص، ممتاز و منحصر به فرد، اساس یک قفسه عالی از لباسهای بهار و تابستان است.

ده رنگی که توسط پنتون برای بهار 2008 پیشنهاد شده است به شرح زیر است.
 

 
آبی اسنورکل(Snorkel Blue) مرتعش و با طراوات، یکی از رنگهای محبوب در میان طراحان برای این فصل است، یک رنگ آبی دریایی اما با تحرک و سرزندگی و دلفریبی بیشتر.
 
 
رنگ فریزیا(Freesia) گرم و شاد، رنگی عالی و جذابی است که به طورغریزی افراد را به سمت خود می کشد. همچنین رنگی است که به تنوع انتخاب لوازم جانبی از جمله جواهرات و کفش کمک می کند.
 
 
رنگهای قرمز روشن، رنگهای همیشه محبوب بهار است و قرمز رکوکو(Rococco Red) رنگی مهیج و جلب توجه کننده است.
 
 
صورتی تند گل زعفرانی(Spring Crocus) یکی از بهترین، زیباترین و قابل پوشش ترین ارغوانی ها است.
 
 
سبز دایکوری(Daiquiri Green) شاداب و سرزنده، یک نمونه روشنتراز سبز مایل به زرد خاکی رنگ است؛ یک مکمل نیروبخش برای سردی و ملایمت صورتی غبارآلود(Pink Mist).
 
 
صورتی غبارآلود(Pink Mist)، رنگ صورتی ملایم و لطیف با ته رنگ آبی است که به خوبی برای ایجاد ظاهری زنانه با هر رنگی جفت می شود.
 
 
برخلاف رنگهای خنثی،رنگ طالبی(Cantaloupe) رنگی شهوت انگیز و گرم است. یک رنگ مناسب برای اضافه شدن به هر قفسه لباسی است، خصوصا وقتی که با قهوه ای شکلاتی همراه شود
 
 
خاکستری نقره ای(Sliver Gray) یادآور درخشندگی رنگهای نقره ای و فلزی است که به هر نوع لباسی شور و هیجان می بخشد.

رنگ کلوچه ای کرواسان(Croissant) یک رنگمایه لذیذ برای تاکید و تشدید مدل های هیجان انگیزتر بهاری است.
 
زیتونی طلایی(Golden Olive) رنگ اساسی ممتاز و برجسته ای است و همراه و ضمیمه باسلیقه ای برای رنگ مایه های جدید 2008 است.
 
 
 
|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 87/01/18  |
 ملکه الیزابت دوم یکی از 50 زن فریبنده دنیا

ملکه الیزابت دوم در سن 81 سالگی، توسط مجله انگلیسیوگو به عنوان یکی از فریبنده ترین زنان دنیا انتخاب شد و در کنار سوپر مدل ها و اشخاص مشهور دنیا قرار گرفت.
 
 
این مجله فشن 50 نام را به عنوان «لیست نهایی زنان فریبنده امروز دنیا»، در روز دوشنبه پنجم نوامبر منتشر کرد. سوپرمدلها کیت موس، نائومی کمپل، کلودیا شیفر، و هلن میرن بازیگر برجسته هالیوود که برای ایفای نقش ملکه الیزابت دوم در فیلم «ملکه» برنده جایزه اسکار شد، نیز در این لیست دیده می شوند.
 
وگواظهار داشت که این ملکه با پوشیدن کلاه و کفش های تزئینی خود به اندازه زمانی که جواهرات خانوادگی سلطنتی خود را می پوشد، جذاب و افسون کننده است. این مجله اشاره کرد که « فریبندگی به چگونه پوشیدن مربوط می شود نه به آنچه که شما می پوشید. شما نمی توانید آن را بخرید و یا از آن تقلید کنید.»
ملکه اغلب لباس های رنگی روشن می پوشد که با کفش ها و کیف های نمایان و برجسته جفت می شود.

سخنگوی قصر باکینگهام گفت:« او نخستین ملکه انگلیسی بود که شصتمین سالگرد ازدواج خود را در این ماه جشن گرفت و ماه آینده پیرترین ملکه انگلیسی خواهد بود که تاکنون سلطنت کرده است.»

 

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/08/17  |
 طرح جلوه حجاب

بدنبال شروع طرح افزایش امنیت اجتماعی از سوی نیروی انتظامی و در پی مباحث جدی در مورد لباس ملی، دست اندرکاران صنعت پوشاک به تکاپو افتادند تا همسو با این طرح ها و در جهت ساماندهی مد ولباس، طرح جلوه حجاب را مطرح کنند.

در این طرح که در ابتدا بصورت داوطلبانه شروع شد، فروشگاه ههای هدف تنها به عرضه پوشاک های طراحی داخل و مناسب پرداختند.

محمد آزاد رئیس شورای اصناف ایران هدف این طرح را چنین عنوان کرد: با توجه به اینکه نیروی انتظامی در حال برخورد با لیاسهای نامناسب است وظیفه ما به عنوان اصناف، جایگزینی و ارائه لباسهای مناسب به مردم است تا در زمینه پیدا کردن لباس مناسب دچار مشکل نشوند. در حمایت از این طرح و برای تشویق تولید کنندگان و عرضه کنندگان پوشاک امتیازاتی از نظر گزارش عملکرد و بخشودگی مالیاتی در نظر گرفته شده است.

اکنون با گذشت بیش از سه ماه از این طرح سئوالات مختلفی در خصوص علت، چگونگی و نتایج آن مطرح است.اینکه در اصل هدف جلوه حجاب چه بود؟ و آیا شیوه اجرای آن صحیح بوده است؟و مهم تر اینکه آیا طراحان جلوه حجاب به نتایج از پیش تعیین شده شان دست پیدا کردند یا خیر؟! در این مجال قصد ما تحلیل علت و چگونگی جلوه حجاب نیست اماآنچه که مسلم است بازتاب نتایج را بایستی نزد مصرف کنندگان جستجو کنیم چرا که شکست و موفقیت این طرح و هر طرح دیگر دز زمینه پوشاک ارتباط مستقیم با استقبال مصرف کنندگان از آن دارد و این استقبال نیز منوط به میزان پاسخ گویی طرح به نیازهای مشتری از دید قیمت، دوام، زیبایی، به روز بودن و ...دارد.

تصور اینکه رنگ، طرح، جنس و قیمت یکسان و تنها قد بلند ! پاسخگوی ذائقه و سلیقه مشتریان تنوع طلب ایرانی خواهد بود، صحیح به نظر نمی رسد. بایستی مصرف کنندگان ما از هر قشر و طبقه اجتماعی در مواجهه با این طرح جذابیت های کافی برای نیل به خواسته های خود مشاهده کنند تا بتوان نسبت به موفقیت و ادامه و حتی توسعه چنین طرح هایی امیدوار بود کاری که نیازمند تعامل بیشتر ارائه دهندگان این طرح با طراحان لباس، تولیدکننده، عرضه کننده و مشتری دارد .

دیرینه و قدمت فرهنگی با تنوع اقوام ساکن در ایران گنجینه بسیار ارزشمندی است که میتواند الهام بخش طرح هایی بسیار زیبا و مقبول جامعه باشد هر چند طراحان لباس جوان ایرانی توانایی خلق لباسهای مدرن متناسب با شأن زن ایرانی را نیز دارند.    

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/07/18  |
 اولین نمایشگاه تخصصی سربندو پوشش های سر

انجمن طراحان لباس و پارچه ایران ، اولین نمایشگاه تخصصی شال،روسری،سربند و پوشش های سر، همچنین اجرای کیف و کفش را با نگاه کار آفرینی و درآمدزایی در آبان ماه سال جاری برگزار می کند

از علاقه مندان درخواست می شود آثار خود را با شناسنامه موجود تکمیل فرموده و به دفتر انجمن تحویل نمایید.

شناسنامه آثار باید شامل فاکتورهای ذیل  باشند:
 
نام و نام خانوادگی،نام دانشگاه،رشته تحصیلی،تکنیک،قیمت،قابلیت سفارش ، شماره تلفن و تلفن همراه

زمان ارسال آثار:از24تا29 مهرماه 86

زمان نمایشگاه:آبان ماه 1386

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دفتر انجمن تماس حاصل فرمایید(تلفن انجمن:88834119

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/07/05  |
 چند طرح زیبا از طراحان ایرانی

 

 

 

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/06/25  |
 طرح فروش(جلوه حجاب)در 500 فروشگاه آغاز شد
طرح جلوه حجاب برای فروش لباس های مناسب با شأن اجتماعی ایرانیان از امروز در 500 فروشگاه که داوطلبانه آنها را عرضه می کنند و در مقابل از امتیاز بخشودگی مالیاتی برخوردار می شوند، آغاز می شود.

محمد آزاد، رئیس شورای اصناف ایران دیروز در گفت وگو با ایسنا گفت؛ طرح جلوه حجاب یک طرح داوطلبانه است، اما از اول تیرماه فروشگاه هایی که اقدام به فروش کالای بدون «برند» و «کد» کنند، کالایشان به عنوان قاچاق شناخته می شود.

طبیعتا لباس هایی که مغایر با شئونات اسلامی و اجتماعی باشند، به هیچ وجه از سوی اتحادیه کد داده نمی شود و به این ترتیب فروش این کالاها متوقف خواهد شد.کارشناسان اقتصادی معتقدند این طرح به معنای محدودیت انواع مد لباس و حرکت به سوی یکسان سازی شکل و طرح و رنگ انواع لباس هاست که از سوی اتحادیه ها معرفی خواهد شد.
رئیس شورای اصناف کشور در گفت وگو با ایسنا با اعلام این خبر از مشارکت حدود 500 فروشگاه عرضه پوشاک در این طرح خبر داد و گفت؛ این فروشگاه ها صرفا به عرضه پوشاک های طراحی داخل و مناسب می پردازند و از فروش لباس های نامناسب با شان اجتماعی بانوان خودداری خواهند کرد.

آزاد گفت؛ در نشست هایی که با انجمن طراحان لباس تهران، اتحادیه پارچه فروشان، اتحادیه خیاطان زنانه و مردانه و اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک دوخته برگزار شد، مقرر شد با توجه به اینکه نیروی انتظامی در حال برخورد با لباس های نامناسب است، ما به عنوان اصناف لباس های جایگزین مناسب را ارائه دهیم تا مردم در زمینه پیدا کردن لباس مناسب دچار مشکل نشوند.
وی با تاکید بر اینکه اگر در یک فروشگاه لباس های مناسب در کنار لباس های طراحی نامناسب به فروش می رسید، این طرح شکست می خورد، گفت؛ به همین منظور حدود 500 واحد داوطلب در این طرح صرفا به عرضه همین محصولات می پردازند که البته برای آنها امتیازاتی از نظر گزارش عملکرد و بخشودگی های مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه تولیدات کافی در این زمینه انجام شده است و کمبودی وجود نخواهد داشت، گفت؛ با هماهنگی هایی که با تولیدکنندگان انجام شده است، آنها موظفند این کالا ها را به موقع در اختیار عرضه کنندگان قرار دهند و تاکنون تولید انبوه برای آغاز این طرح به اندازه کافی انجام شده است.آزاد همچنین با اشاره به طرح شورای اصناف و اتحادیه پوشاک در خصوص فروش لباس با برندینگ و کدینگ مخصوص از اول تیر ماه، طرح جلوه حجاب را به عنوان پیش زمینه آمادگی برای فروش با برند و کد لباس خواند.

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/03/30  |
 نمایشگاه

به درخواست یکی از دوستان در زیر براتون چند مدل مانتو گذاشتم که متعلق به طراحان کشور مالزی هست.خیلی دلم میخواست طرح های خودمو براتون بذارم ولی متاسفانه از کپی طرح ها میترسم.و منتظر م تا اگر خدا بخواهد در تابستان نمایشگاه بذارم.در اون صورت حتما براتون گزارش کاملی از نمایشگاه و عکس از همه طرح ها خواهم گذاشت.  

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/03/09  |
 چند طرح از لوتوس (اولین ژورنال ایرانی)

 

 

 

 

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/03/06  |
 لباس اقوام ایرانی 2

              

قشقایی                                                       قوچانی

              

گیلان                                                             لر

             

مازندران                                                            شاهسون

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/03/01  |
 لباس اقوام ایرانی1

          

ابیانه کاشان                                                         بختیاری

           

بلوچ                                                      بندری

               

ترکمن                                                               خراسان

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/03/01  |
 اینم جالبه .مخصوص خوشتیپ ها
برای اولین‌بار خوش لباس‌ترین و خوش‌تیپ‌ترین زنان و مردان ایرانی طی جشنواره‌ای سراسری انتخاب می‌شوند.
محمد كارآزادفرد، عضو هیات‌مدیره كمیته تخصصی مد و پوشاك می‌‌گوید: این جشنواره تحت عنوان جشنواره «برازندگان ایرانی» در ۲ مرحله برگزار می‌شود كه در مرحله اول از هر استان ۱۰ نفر و در مجموع ۳۰۰ نفر گزینش و در مرحله دوم۱۰ نفر به عنوان خوش لباس‌ترین شهروند ایرانی انتخاب می‌شوند. او می‌افزاید: از ۵ گروه سنی كودك، نوجوان، جوان، میانسال و سالمند یك نفر زن و یك نفر مرد انتخاب و عكس‌های آنها در ماهنامه صنعت پوشاك به چاپ خواهد رسید.
محمد كارآزادفرد درخصوص شرایط شركت‌كنندگان در این جشنواره خاطرنشان می‌كند: هر فردی از ۲ تیپ لباس خودش می‌تواند ۲ عكس را به دفتر جشنواره ارسال كند كه این عكس‌ها باید مطابق با موازین فرهنگ كشورمان باشد.
به‌طوری كه اولاً متناسب با شرع اسلام بوده و ثانیاً بیشترین احساس تشخص را به فرد بدهد و در واقع از فرهنگ بومی كشورمان اقتباس گرفته باشد.
عضو هیات‌مدیره كمیته تخصصی مد و پوشاك هدف از این جشنواره را یك طرح تحقیقاتی اعلام می‌كند و می‌افزاید: ما معتقد هستیم درحالی طرح ساماندهی مد و لباس اجرایی می‌شود كه مسوولان، زمینه‌های فكری مردم را در مورد گزینش لباس و پوشش مناسب بدانند و ما قصد داریم با این طرح تحقیقاتی از نظر مردم در مورد لباسی كه برای پوشش می‌پسندند باخبر شویم و عكس‌های ارسال شده، این اطلاعات را به خوبی ارائه می‌دهند.

او اظهار داشت: تولید پوشاك تنها در سایه ترویج فرهنگ خوش‌پوشی، رواج مد، نوآوری و ترویج فرهنگ استفاده از تولید داخلی می‌تواند تكامل و توسعه یابد و یكی از كاستی‌های امروز جامعه جوان كشور، نبود سلیقه مناسب در حوزه پوشاك و كمبود مد در جهت نشاط اجتماعی است.محمد كار آزاد فرد تصریح كرد: كلیات طرح برگزاری جشنواره برازندگان ایرانی توسط معاونت فرهنگی ـ هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید شده و بعد از بی‌ینال دوسالانه طراحی لباس طی فراخوانی سراسری برگزار می‌شود.عضو هیات مدیره كمیته تخصصی مد و پوشاك همچنین خاطرنشان می‌كند: سمبل جشنواره برازندگان ایران حیوان طاووس انتخاب شده كه به عنوان زیباترین حیوان مطرح است و به ۳۰۰ نفر برگزیده در مرحله اول طاووس بلورین و ۱۰ برگزیده نهایی طاووس زرین اعطا خواهد شد.
همچنین مهرآسا غیبی، محقق پوشاك اقوام ایرانی این جشنواره را در ارائه طرح‌های مختلف لباس بسیار موثر دانسته و می‌گوید: «برپایی این جشنواره طراحان داخلی می‌توانند در ارائه رنگ‌ها و مدل‌های مختلف از علائق و سلیقه‌های مردم ایده بگیرند و این امر در جذابیت پوشاك داخلی بسیار موثر است.گفتنی است: انتخاب خوش‌لباس‌ترین‌ها در كشورهای مختلف دنیا به صورت منطقه‌ای و ایالتی برگزار شده و به صورت كشوری تاكنون جشنواره‌ای برگزار نشده است.

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/02/25  |
 و سهم زنان سرزمین من
و سهم زنان سرزمین من واقعا این لباس هاست؟؟؟؟؟؟؟

من که از هیچ کدوم خوشم نیومد .شما نظر بدید.

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 86/02/25  |
 طرح ساماندهی مد و لباس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلیات طرح ساماندهی مد و لباس رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی "مهر"، نمایندگان مجلس امروز با 137 رای موافق، 45 رای مخالف و 11 رای ممتنع به کلیات طرح ارائه شده برای ساماندهی مد و لباس رای مثبت دادند.

در صورت تصویب نهایی این طرح 13 ماده ای، به منظور حفظ و تقویت فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف خواهد شد جهت پی ریزی ساختار مدیریتی کمیته ای را تشکیل دهد.

بر اساس ماده 2 این طرح، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی مکلف خواهند شد در جهت ترویج الگوهای پارچه و لباس ایرانی و بومی مناطق مختلف ایران نمادها و الگوهای مورد تایید کمیته، تشویق و ترغیب و تبلیغ نماید و در جهت پرهیز از تبلیغ الگوهای مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی اهتمام جدی بورزند.

بر اساس ماده 3 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارت بازرگانی مکلف است جهت تبادل فرهنگی ملل مسلمان، موزه، نمایشگاه و جشنواره های ملی، منطقه ای و بین المللی با محوریت معرفی نمادها و الگوهای پارچه و لباس ایرانی اسلامی برگزار نماید.

در ماده 4 نیز طرحها و الگوهای تولید شده پارچه و لباس مبتنی بر نمادهای ایرانی اسلامی مشمول حمایت قانونی حمایت قانونی حقوق مولفان و مصنفان و کانون ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی خواهد بود.

در ماده 5 نیز وزارت بازرگانی مکلف خواهد شد برای دسترسی عمومی و حمایت از تولید و فروش پارچه ها و پوشاک منطبق با الگوهای ایرانی - اسلامی، نمایشگاههای عرضه فصلی لباس و پوشاک برگزار نماید.

در ماده 6 وزارت بازرگانی مکلف خواهد شد برای حمایت از تولیدات داخلی با رعایت قانونی مقررات صادرات و واردات مصوب سال 1372 و اصلاحات بعدی آن، عوارض گمرکی، بر واردات تجاری پوشاک و پارچه های خارجی وضع نماید به نحوی که امکان رقابت برای تولید کنندگان داخلی فراهم گردد.

در ماده 7 نیز وزارتخانه های تعاون و کار مکلف خواهند شد در تاسیس تعاونی، اخذ مجوز فعالیت و استفاده از تسهیلات دولتی، طراحان و تولید کنندگان پارچه و لباس مبتنی بر الگوهای ایرانی اسلامی را در اولویت قرار دهند.

بر اساس این ماده بانکها ملزم خواهند شد که در اعطای تسهیلات بانکی و وام های خود اشتغالی متقاضیان را در اولویت قرار دهند.

در ماده 8 نیز مقرر خواهد شد وزارت بازرگانی حمایت های لازم را از تشکیل صنف مربوط به طراحان لباس به عمل آورد.

بر اساس ماده 9 طرح ساماندهی مد و لباس ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری و حمایت وزارت صنایع نسبت به معرفی و ارائه طرحهای ایرانی برای حمایت از کارخانجات نساجی و تولیدات ملی اقدام خواهد نمود.

در ماده 10 نیز کلیه دستگاههای دولتی مکلف خواهند شد جهت تشویق تقاضای پارچه و لباس منطبق با الگوهای ایرانی - اسلامی تسهیلات خرید پارچه و لباسهای مذکور را در اختیار کارکنان خود قرار دهند.

در ماده 11 دولت مکلف خواهد شد اعتبارات مالی لازم برای این ماده را در بودجه سنواتی از ردیف های خدماتی - رفاهی دستگاهها منظور نماید.

در ماده 12 نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت مکلفند از فروش لباسهای خارجی دست دوم که به صورت قاچاق وارد کشور می شود ممانعت بعمل آورند.

بر اساس ماده 13 مقرر خواهد شد آئین نامه اجرایی این قانون توسط وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازرگانی نیز و به تصویب هیات وزیران برسد.

فکر می کنم اکثر خانمهایی که قصد خرید مانتو را در این ایام داشتند حتما متوجه طرح های عجیب و غریب آن ها شده اند.

طرح هایی که نه ایرانی هستند و نه فرنگی و نه مطابق با طرح ساماندهی مد و از همه اینها گذشته نه زیبا و برازنده یک زن.

من که موفق به خرید مانتو نشدم مثل سالهای پیش و خدا را شکر که خیاط ها هستند.

طرح ساماندهی مد و لباس که نتوانست  امسال کاری برای لباس ایرانی کند.امیدوارم سال ۱۳۸۶ بهتر از امسال باشد. 

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 85/12/25  |
 لوتوس
اولین ژورنال تخصصی لباس ملی مدرن ایران

ننوع پوشش هر ملتی، طی گذر زمان بر اثر حوادث تاریخی، وضعیت اقلیمی، شرایط و تحولات فرهنگی، دگرگون می‌شود و از هر دوره آذین یا زنگاری بر دامن تاریخ پوشش هر ملت می‌نشیند. با نگاهی به پیشینه لباس در سرزمین‌مان و تنوعی كه از شمال تا جنوب كشور در میان اقوام مختلف دیده می‌شود، به گنجینه‌ای غنی از طرح‌ها و مدل‌ها و ایده‌های زیبا و ملی بر می‌خوریم.
وع پوشش هر ملتی، طی گذر زمان بر اثر حوادث تاریخی، وضعیت اقلیمی، شرایط و تحولات فرهنگی، دگرگون می‌شود و از هر دوره آذین یا زنگاری بر دامن تاریخ پوشش هر ملت می‌نشیند. با نگاهی به پیشینه لباس در سرزمین‌مان و تنوعی كه از شمال تا جنوب كشور در میان اقوام مختلف دیده می‌شود، به گنجینه‌ای غنی از طرح‌ها و مدل‌ها و ایده‌های زیبا و ملی بر می‌خوریم.
مهلا زمانی، مولف و طراح لباس یكی از پیشگامان تلفیق طرح‌ها و نمادهای پوشاك سنتی و بومی ایران با پوشاك مدرن و امروزی است. او با جمع‌آوری مجموعه‌ای گران‌بها با بیش از ۲۰ دست لباس اصیل ایرانی و پارچه‌هایی با پیشینه‌ای ۴۰۰ ساله، از منبعی گران‌بها برای طراحی لباس‌های سنتی مدرن الهام می‌گیرد.
زمانی، دوره طراحی لباس را در كشور انگلستان گذرانده است. خود او می‌گوید: من از دوران كودكی به دلیل علاقه‌ای كه داشتم شروع كردم به جمع‌آوری پارچه‌ها و طرح‌های دوخت و دوز محلی، سنتی و قدیمی ایران و امروز می‌توانم بگویم كل دارایی من همین مجموعه است.
مهلا زمانی را می‌توان پیشگام و فعا‌ل‌ترین ایرانی در زمینه برگزاری شوی لباس بانوان هم دانست. او معتقد است نمایش زنده لباس، بهترین روش برای رونق بخشیدن به صنعت پوشاك و ایجاد رقابت در عرصه طراحی لباس است و صحنه‌ای كه مانكن بر روی آن گام بر می‌دارد، بهترین ویترین برای ارائه لباس است، ویترینی كه در ایران خاك گرفته و متروك رها شده است.
زمانی، تا به حال ۱۳ نمایش زنده لباس بانوان در ایران و خارج از كشور برگزار كرده است؛ از جمله نمایشگاه فیتور اسپانیا، نمایشگاه فرهنگ و هنر ملل در دهلی و نمایشگاه آلتامدا و آلتارما كه در ژانویه سال گذشته در ایتالیا برگزار شد.  در این نمایشگاه مهلا زمانی از میان ۵۰ مدیست، موفق به دریافت لوح تقدیر از نخست وزیر ایتالیا شد كه در آن، از او به خاطر طراحی لباس‌های پوشیده قدردانی شده بود.
زمانی در این باره می‌گوید: در تمام دوره‌های تاریخی ایران، لباس خانم‌ها كاملاً پوشیده بوده و حتی اگر پوشش سر به قصد ایجاد حجاب نبوده به عنوان یك زیرو و آرایه استفاده می‌شده است و حتی در تاریخ اروپا هم هیچ‌گاه عریانی مرسوم نبوده و لباس پوشیده نشانه وقار و زیبایی به حساب می‌آمده است. او می‌گوید: عریانی و لباس‌های نیمه عریان متاع این قرن است و ماندگار نخواهد بود.
او همچنین تاكنون ۲۸ جلد كتاب در زمینه تاریخ ادوار مختلف لباس در ایران جمع‌آوری و تالیف كرده است كه دایره‌المعارف و منبعی موثق در اختیار پژوهشگران و دانشگاهیان می‌گذارد كه در این زمینه تحقیق می‌كنند.
لباس‌های طراحی شده توسط خانم زمانی لبریز است از رنگ‌های شاد و متنوع و طرح‌ها و حاشیه‌ها و دوخت‌ و دوزهای سنتی ایران. او می‌گوید: اگر فرض كنید در دنیا ۵ هزار نوع رنگ وجود دارد، از این تعداد حداقل ۲ هزار رنگ آن در طبیعت ایران مشاهده می‌شود. پس رنگ، آمیخته با جان و فرهنگ ایرانی است و نگاهی به ادوار تاریخی پوشاك ایران ما را با گنجینه‌ای رنگارنگاز لباس‌های زیبا با دوخت و دوزهای هنرمندانه مواجه می‌سازد.
این طراح لباس می‌گوید: ما با انتخاب رنگ مشكی در پوشش و انتخاب رنگ اشتباه كرده‌ایم. به طبیعت اطراف‌مان كه خداوند آفریده است، نگاه كنیم؛ رنگ مشكی كمترین سهم را در طبیعت دارد. ما با اتكا به تاریخ پوشاك‌مان به انواع و اقسام پوشش‌های رنگارنگ زیبا و پوشیده بر می‌خوریم. مانتو كه خاستگاه آن كشور فرانسه است و مقنعه كه اصلاً متعلق به كشور سوریه است، ظرفیت پاسخگویی به نیازها و سلیقه‌های متنوع جامعه ما را ندارد.
او می‌گوید: در حال فراهم آوردن مقدمات برگزاری یك نمایش زنده لباس در مقر سازمان ملل برای ارائه لباس‌های ملی مدرن ایرانی هستیم. ما می‌خواهیم پایه‌گذار و مروج مد ایرانی ـ اسلامی باشیم. ۱۲ سال است كه ما در حال گام برداشتن به سوی این هدف هستیم اما هنوز در مرحله اول قرار داریم و هیچ‌گونه حمایتی از ما برای پیش بردن این هدف نشده است. 

از جمله دیگر فعالیت‌های خانم زمانی انتشار نشریه "لوتوس" به عنوان نخستین ژورنال تخصصی لباس ملی مدرن ایرانی است كه تاكنون به صورت فصلنامه منتشر شده است. احداث فروشگاه‌های لوتوس نیز اقدام دیگر خانم زمانی است. این فروشگاه‌ها به عرضه لباس‌های طرح شده در ژورنال‌ها اختصاص دارد و دومین شعبه آن نیز اخیراً در طبقه زیرین مجتمع "میلاد نور" افتتاح شده است. با نگاهی به لباس‌های موجود در این فروشگاه با قیمت‌هایی مواجه می شویم كه به ما می‌گوید خرید آن برای هر قشری امكان‌پذیر نیست. مهلا زمانی در این باره می‌گوید: قیمت‌های ما بالاست؛ به این دلیل كه مواد اولیه مورد نظر ما موجود نیست و امكان تولید انبوه را نداریم. اگر دولت از ما حمایت كند و هزینه‌های تولید پایین باشد مسلماً می‌توانیم برای همه اقشار جامعه لباس‌های ایرانی با قیمت مناسب تولید كنیم.
او می‌افزاید: صنعت نساجی ما باید قدرت تولید پارچه‌های مورد نظر ما را داشته باشد. ما در حال حاضر ناچاریم طرح‌های مورد نظرمان را سفارش داده و با هزینه‌های سنگین فراهم كنیم. با این حال در طول سالیان گذشته، با استفاده از ترمه دوزی در لباس‌هایمان، این صنعت را در بازار وارد كرده و رواج داده‌ایم و می‌توان گفت ترمه دوزان بخشی از بازار خود را مدیون ما هستند.

 مجموعه لوتوس امروز، لباس فرم سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف را طراحی و تولید می‌كند كه از آن جمله می‌توان به شركت‌های هواپیمایی‌ ماهان، كیش ایر و قطر ایرلاین اشاره كرد. جالب است بدانید كاترین زتا جونز هنرپیشه معروف هالیوود، برای حضور در جشنواره اسكار سال گذشته یكی از لباس‌های لوتوس را بر تن داشت كه از طریق سایت اینترنتی لوتوس آن را سفارش داده و دریافت كرده بود.

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 85/12/06  |
 قصه زنی که مد را به ایران آورد
به نام خدا

قصه زنی که مد را به ایران آورد

در سال 1321 زینت جهانشاه به همراه همسرش از سوئیس به ایران برگشت. یك سال بعد، او خیاطخانه خود را در خیابان امیریه تأسیس كرد و با همراهی 5كارگر هر آن چه را كه در طول سفرها و اقامتش در فرنگ آموخته بود به خانم های تهرانی عرضه كرد . جهانشاه برای این كه مشتریان علاوه بر آشنایی با طرز كار او، برای اولین بار مجموعه لباس و مد را بشناسند، خیاطخانه خود را با یك نمایش مد لباس افتتاح كرد.
سال ها پیش از آن یعنی حدود 1931 میلادی، او كه تا كلاس دوم متوسطه در دبیرستان ژاندارك تحصیل كرده بود، به همراه پدرش سرهنگ حبیب الله فرود سرپرست محصلان وزارت جنگ آن روزها ایران را به مقصد آلمان ترك كرد . سرهنگ برای مأموریت به برلن رفت و دخترش را به مدرسه دخترانه لته فراین كه یك آموزشگاه بین المللی معروف بود، سپرد . لته فراین جایی بود كه دخترها با علم خانه داری تكمیلی، آشنا می  شدند و علاوه بر آن باید چیزهایی را مثل تندنویسی و ماشین نویسی، هم یاد می گرفتند . به مدت یك سال و نیم علوم قضائی، آشپزی ، پرنده شناسی، حیوان شناسی و حتی نحوه ذبح و تمیز كردن و پختن جانوران، خیاطی، لباسشویی، اتو و رفو ، وصله كردن لباس و ... هم در این مدرسه به زینت جوان تعلیم داده شد. بعد از آن او با یك افسر ازدواج كرده و برای اقامتی كه دو سال و نیم طول كشید راهی برن پایتخت سوئیس شد. آنجا بود كه زینت علاقه خود را به هنر خیاطی جدی تر از گذشته دنبال كرده و یك سال تمام را صرف یادگرفتن روش برش روی مانكن از یك خانم سوئیسی كرد. گرچه وابستگی نظامی شوهرش باعث شد آنها سوئیس را هم ترك كنند اما در عوض به شهری پاگذاشتند كه یكی از مراكز اصلی صدور مد به تمام دنیا بوده و هنوز هم هست ؛ پاریس.

از بوتیك های پاریس تا خیاطخانه تهران 
زینت جهانشاه تخصص خیاطی خود را در پاریس گرفت. او چنان در كار خود ورزیده شد كه لباس های رسمی خودش را هم می دوخت و با آن لباس ها در جمع آشنایان به زنی خوش پوش، معروف شد.
پیش از آن كه جنگ جهانی آغاز شده و او و خانواده اش به سوئیس برگردند، زینت خبردار شد كه پیر بالمن طراح معروف سال های دور برای مادرش بوتیكی باز كرده و برای خیاطخانه های پاریس لباس طراحی میكند. البته بالمن آن روزها چندان شناخته شده و معروف نبود و آشنایی دخترك ایرانی با او به این خاطر بود كه زینت از مشتریان مادر بالمن به حساب میآمد.
جهانشاه از این مادر و فرزند هنرمند، خواست كه مدتی در كنارشان با طرز برش و دوخت آنها آشنا شود. با این تقاضا موافقت شد و در مدت یك ماه این دختر ایرانی به رموز خیاطی مدرن وقت، همین طور طرز اداره یك بوتیك پی برد. همین قضایا به او كمك كرد تا یك سال پس از بازگشت به وطنش بتواند اولین بوتیك ایرانی را در تهران تأسیس كرده و نام خود را به عنوان اولین كسی كه پای مد را به ایران باز كرد، در تاریخ ثبت كند.
نمایشی كه خیاطخانه او را معروف كرد
با فرستادن كارت دعوت و پیغام و چند تلفن به خانم های معتبر ، زینت موفق شد پای حدود 15 نفر از زنان سرشناس شهر را به نمایش افتتاحیه خیاطخانه اش باز كند. بیشتر این خانم ها، از فرنگ رفته ها بودند و با نمایش مد لباس، آشنایی داشتند .
در این مراسم 90 دست لباس زنانه مخصوص صبح، عصر و شب به نمایش گذاشته شد . معرفی لباس ها را هم خود جهانشاه برعهده داشت و موقع نمایش هر كدام، اسم و توضیحاتی درباره شان میداد. جالب است بدانید نام تمام این لباس های ایرانی از روی فصول سال یا گل ها انتخاب شده بود. هر چند كه جنس پارچه هایشان مثل تمام پارچه های مصرفی آن سال ها، فرنگی بود و متری 20 تا 25 تومان، قیمت داشتند.
مد لباس های طراحی شده توسط جهانشاه هم، بیشتر مطابق مد كریستین دیور بود. او در این باره می گوید: دیور در آن موقع مد جدیدش را با دامن های بلند عرضه كرده بود و اغلب لباس ها دامن بلند، با تركهای باریك بودند. مثلاً خانم صفیه فیروز كه در برنامه حضور داشت چون تازه از پاریس به تهران آمده بود، لباسی به همین مدل به تن داشت.
البته این لباس ها نه تقلید از دیور، بلكه آمیزه ای از طرح های او و دید شخصی جهانشاه بود؛ پالتوها گشاد و آزاد بودند با آستین های سرخود گشاد و یقه های بسته. كت و دامن ها مناسب اعتقادات زنان ایرانی طراحی شده بود و پیراهن های شب به سبك دكولته ؛ و به جلوی این لباس ها قسمتی اضافه می شد كه به تن بایستد !
در این لباس ها از مخمل استفاده شده و بازار له هم گرم بود . كفش ها نوك گرد و بی پاشنه و باریك بودند. اما از پالتو پوست و كلاه در این مجموعه خبری نبود ؛ چرا كه قیمت پوست گران بوده و در نتیجه امكان فروش وجود نداشت . از طرف دیگر جهانشاه، كلاهدوز خوبی سراغ نداشت تا طرح هایش را به او بدهد و برای نمایش خود از آن كلاه ها استفاده كند، در عوض كیف های مدل موت كه هر دو دست در داخل كیف قرار می گیرد به نمایش گذاشته شده بود و روی لباس های شب پولك و منجوق دوزی دیده می شد.
این لباس ها بیشتر به رنگ سیاه و قهوه ای و قیمتشان به عنوان مثال برای پیراهن بعدازظهر 50 تومان و پالتوها 100 تومان بود . نمایش دو ساعت و نیم طول كشید و اتفاقاً نه تنها خانم های حاضر در مجلس، بلكه تمام آنها كه وصف نمایش خیره كننده خیاطخانه جهانشاه را شنیده بودند ، استقبال زیادی از جادوی مد او كردند.
مانكن های باحیا
مانكن هایی كه باید لباس های این برنامه در تن آنها نمایش داده می شد از بین خانم ها و دختران دوست و آشنا انتخاب شده بودند. خوشبختانه چون محیط خیاطخانه و این برنامه خاص كاملاً زنانه بود، از طرف خانواده این مانكن های آماتور و خودشان مخالفتی صورت نگرفت. اما به هر حال آموزش طرز راه رفتن ، ایستادن و نمایش لباس دردسرهای زیادی داشت.
این دخترخانم ها بین 18 تا 25 سال سن داشتند و پرو و آماده كردن لباس هایشان 3 ماه طول كشید. البته برخلاف تصور گیسوان مانكن ها ساده و بی آرایش بود، چون در آن زمان سلمانی رفتن و آرایش مثل امروز، امری عادی نبود. طفلی ها نه تنها بابت این مانكن شدن از زینت جهانشاه دستمزدی نگرفتند، بلكه تعدادی از لباس ها را هم خریدند و رفتند!
البته تخفیف مناسبی به آنها داده شد، ولی اجرت دوخت لباس در خیاطخانه برای دیگران به این شرح بود: لباس روز از 110 تا 150 تومان ، لباس شب بین 200 تا 250 تومان ، كت و دامن یا پالتو با روسری۳۰۰ تومان.
مد، زیبایی نمیآورد
زمانی كه من كار خیاطی را شروع كردم وسایل به حد كافی نبود. 12 سال از شروع كارم می گذشت كه خانمی به نام آنتوانت كه همكلاسم در دوران دبیرستان ژاندارك بود، دستگاهی به ایران آورد كه قلاب كمر تهیه می كرد و منگنه می زد. حتی كسی نبود كه كمر درست كند و مجبور بودیم كمر لباس ها را خودمان با دردسر زیاد در خیاطخانه تهیه كنیم.
گفتنی های جهانشاه از شروع كار بوتیكش زیاد است. اما 10 سال پس از افتتاح خیاطخانه بود كه او به فكر استفاده از طرح لباس های قدیمی در كار خود افتاد: با الهام از لباس های موزه مردم شناسی، مانتویی طراحی كردم كه شبیه ردای مردان قدیمی بود و آستین های راسته گشاد داشت. این مانتو با استقبال زیادی روبه رو شد.
زینت جهانشاه عقیده جالبی در مورد مد و بازگشت آن در دوره های زمانی متوالی دارد. او می گوید: طی سال ها خیاطی به این نتیجه رسیدم كه مد سیر دورانی دارد، مثلاً خیلی از مدل های مجموعه من بعد از سال ها دوباره متداول شدند.
اما نظر یك لیدر مد و طراحی كه به مردم خوراك پوشاكی ! می دهد، درباره پدیده مد چیست؟ جهانشاه می گوید:شیك پوشی خیلی خوب است ولی نباید خیلی آلامد شد و دربست و چشم بسته از مد پیروی كرد. همیشه پیرو مد بودن، زیبایی نمی آورد بلكه رعایت اعتدال و شخصیت در لباس پوشیدن است كه یك خانم را برازنده جلوه می دهد . به اعتقاد من یكی از اصول شیك پوشی خانم ها، همان ساده پوشی و رعایت تعادل مد است.
آخر قصه
زینت جهانشاه تا سال 1347 كار خیاطی را ادامه داد. در این مدت چندباری محل خیاطخانه اش را تغییر داد، تا این كه بالاخره بعد از تولد دخترش زهراكم كم خود را بازنشسته كرد. او شروع كننده راهی بود كه با تأسیس خیاطخانه های متعدد و رواج مد و مدگرایی در ایران، آرام آرام رشد كرده و حالا از مرز 60 سالگی هم گذشته است.

|+| نوشته شده توسط الهام افشاریان در 85/12/02  |
 
 
بالا